OSMI I DEVETI SUSRETI COMENIUS PARTNERA U ITALIJI I NA GRAN CANARII

Sredinom  ožujka i početkom travnja, u sklopu Comenius multilateralnog školskog partnerstva Unity through Diversity, organizirani su  osmi i deveti  susreti partnera u Lucci, Italija i Valsequillu, Gran Canaria.

Predstavnici OŠ Strahoninec  u Italiji  bili su učitelji Tamara Vidović, Dijana Pasarić i Mario Kanižaj.

Tema susreta u prekrasnom toskanskom gradu Lucci bio je višejezični slikovni rječnik.  Zadatak svake partnerske škole bio je izraditi dio stranica rječnika na svome jeziku, ispisati riječi i ilustrirati te ih umnožiti za sve partnere. Rječnik je bio podijeljen u 10 kategorija: države (zemlje partneri), korisne fraze, obitelj, dani, mjeseci, zanimanja, hrana, boje, osjećaji i  brojevi.

Na rječniku su u OŠ Strahoninec  radili učenici 3.a i 6.ab razreda.

Tijekom boravka u Lucci učitelji posjetili nekoliko osnovnih i srednjih škola te vrtić,  prisustvovali nastavnim satima gdje su imali prilike komunicirati s učenicima i učiteljima te upoznati talijanski školski sustav.

Ljubazni domaćini potrudili su se organizirati susret tako da upoznamo grad Luccu pa smo imali prilike posjetiti podzemlje Gradskih zidina,  Must museum, Domus Romana museum, botanički vrt, povijesni arhiv Nadbiskupije i Palazzo Santini gdje se nalazi sjedište gradskog vijeća. u Palazzo Orsetti srdačno nas je primio Lord Mayor . Naravno, uživali smo u obilju talijanske tjestenine!

Iako pripadaju Španjolskoj, samo  115 km od Afričkog kontinenta u Atlanskom oceanu smjestili su se Kanarski otoci: Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro.

Učiteljice OŠ STRAHONINEC,Tamara Vidović i Adriana Delonga , boravile su od 5.-10. travnja na Gran Canarii. Razlog boravka na prekrasnom otoku je projekt Comenius .

Nevjerojatna raznolikost u krajoliku podarila je otoku naziv "kontinent u malom" u što su se uvjerile već  prvog  dana  boravka na otoku. Krajolik se izmjenjuje svakih par kilometara, varirajući od gotovo pustinjskih dijelova na jugu do impresivnih kanjona na zapadu, preko centralnih platoa borovih šuma do čudnovatih vulkanskih monolita na obzoru, od zelenih brežuljaka na sjeveru do crnih vulkana  u centralnom dijelu. Kako se temperatura oceana  nikad ne spušta ispod 18 stupnjeva, popodne  su provele na zlatnom pijesku Maspalomasa na jugu otoka.

Iako su bile smještene u  hotelu na plaži u Las Palmasu,glavnom gradu na sjeveru otoka, njihov domaćin  bila je osnovna škola u Valsequillu ,selu udaljenom 30 km od glavnog grada. Tijekom boravka imale su prilike razgledati i upoznati način rada u Valsequilllo Primary School,  Los Llanets School i University Las Palmas.

Tema ovog susreta bile su tradicionalne igre i sportovi  koje  je svaka od zemalja koje sudjeluju u projektu predstavila .Kanarske igre i sportove imale su prilike vidjeti uživo, a najviše ih se dojmilo  Canarian Wrestling (hrvanje )u kojem sudjeluju djeca. Tijekom boravka na otoku imale su prilike vidjeti  i kako izgleda proslava Dana Kanarskih otoka,posjetiti njihov muzej i biti na prijemu kod načelnika. Uživale su i u kulinarskim  specijalitetima,a posebnom u bananama,papajama ,nisperosu i jagodama koje upravo dozrijevaju.

Slijedi  zadnji susret partnera u ovom projektu koje će se održati u mjestu Cinfaes u Portugalu.

objavio: Vesna Mikulić   datum: 21. 4. 2014.