Projekt ŠKOLE JEDNAKIH MOGUĆNOSTI u Međimurskoj županiji za školsku godinu 2015/2016.

Podrška uključivanja djece s teškoćama u zajednicu

Kako bi sudjelovala i bila prihvaćena kao puni i ravnopravni članovi društva, djeca s posebnim potrebama suočavaju se s mnogim preprekama. Često se stav društva nameće kao najveća barijera u potpunoj društvenoj uključenosti. Djeca se suočavaju s neprihvatljivim stavovima zasnovanima na predrasudama, strahu, niskim procjenama onoga što se može od njih očekivati i na nepovjerenju u njihove sposobnosti. Društvo mora biti svjesno da sva djeca imaju ista prava i da je obveza ta prava osigurati i ukloniti sve barijere koje se mogu naći na putu ostvarivanja prava za svako dijete. Upravo iz tog razloga Međimurska županija provodi projekt Škole jednakih mogućnosti.

Projektom je omogućeno uključivanje 57 djece s teškoćama u razvoju u redovite razredne odjele osnovnih i srednjih škola Međimurske županije te im se omogućilo da svladaju redovite nastavne programe uz individualizirane postupke s obzirom na posebne potrebe koje učenici imaju ili prilagođene programe u skladu s njihovim sposobnostima.

Nizom istraživanja i praktičnih iskustava spoznalo se da učenici s teškoćama u razvoju u redovnim sredinama više napreduju razvijajući niz vještina koje ih čine samostalnijima za kasniji život kao odraslih osoba. Ujedno se tako izbjegava i njihova stigmatizacija. Uz pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama olakšava se integracija u razred, pojačava osjećaj pripadnosti i samopoštovanja, uvažava se različitost svakog učenika i razvija tolerancija prema njihovim potrebama, povećavaju se mogućnosti, unapređuje sama kvaliteta školovanja.

Dugoročno gledajući, pomoćnik  ima pozitivan utjecaj na učenike s teškoćama u razvoju jer oni u redovnoj školskoj sredini više napreduju kako u spektru svojih teškoća tako i razvijajući niz vještina koje ih osposobljavaju za samostalan život i ravnopravno integriraju u društvo te se pripremaju za bolju integraciju na tržište rada.

objavio: Silvija Antonović   datum: 18. 7. 2016.

« Kolovoz 2017 »