Terenska nastava - Kalnik

Učenici predmetne nastave obilježit će Dan planeta Zemlje 26. travnja odlaskom na terensku nastavu na Kalnik. Kalnik je gora smještena u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, veći dio je u Varaždinskoj županiji, a manji u Koprivničko-križevačkoj županiji. Pretežno je pokrivena bjelogoričnom šumom, dok njezin središnji dio krase gole stijene i meta su velikom broju planinara, planinara penjača i izletnika. Cilj terenske nastave je upoznati prirodne ljepote i povijest Kalnika, proširiti  znanje putem kreativnih radionica. Detaljan plan terenske nastave nalazi se pod opširnije.

Okvirni plan inegrirane terenske nastave viših razreda

OBILJEŽAVANJE DANA PLANETA ZEMLJE

Cilj: upoznati prirodne ljepote i povijest Kalnika, proširiti  znanje putem kreativnih radionica

Oblici rada na terenu: individualni i skupinski rad

Mjesto: Kalničko gorje

Sudionici: učenici viših razreda, razrednici i predmetni učitelji koji taj dan rade na našoj školi

Datum polaska: 26.4.2017.

Polazak: u 8 sati ispred škole

Planirani povratak pred školu: između  14,30  -  15,00 sati

Aktivnosti za učenike i učitelje:

• dolazak na Kalnik oko 9,15 sati
  • 9,15 – 9,25 – formiranje skupina i  upoznavanje učenika s planom rada na terenu
  • 9,25 – 10,15 – šetnja poučnom stazom kroz šumu (svi razredi u pratnji voditelja radionica)
  • 10,15 – 10,30 – užina za učenike i kraći odmor (sendvič i sok nosimo iz škole za učenike koji se hrane)
  • 10,30 – 11,45 – radionice na terenu (voditelji radionica i učenici – kombinacija prema interesima učenika)
  • 11,45 – 12,15 – prezentacija radionica po skupinama (svi)
  • 12,15 – 13,30 – mogućnost obilaska starog grada na Kalniku u pratnji razrednika te druženje, odmor, zabava, sportske aktivnosti u prirodi   s razrednicima (upozorenje za razrednike i učenike: budući da je obilazak Starog grada dosta zahtjevan, visok i nije ograđen cijelim putem, odnosno osiguran, skrećem pozornost da učenici ni u kojem slučaju ne smiju bez prisustva razrednika i još najmanje dva pratitelja ići na razgled Starog grada. Ukoliko se netko boji visine i osjeća strah predlažem da ne ide gore).
  • 13, 30 – povratak prema školi

Prijedlozi radionica i njihovi voditelji

Naziv radionice

Voditelji radionica

Broj učenika

POSTANI PLANINAR (snalaženje i opstanak u prirodi, orijentacija, markiranje planinarskih staza, prepoznavanje biljnog i životinjskog svijeta)

uč.  Tomašić, Pongrac  i Trajbar

FILMSKA I FOTO radionica

uč. Žerjav i Pasarić

22

DVOJEZIČNA RADIONICA (Treasure hunt; Schatzsuche)

uč. Vidović, Horvatić i Nedelkovska

33

MULTIMEDIJSKA (korištenje aplikacija za snalaženje u prostoru i prepoznavanje biljaka i životinja te izrada sunčevog sata)

uč. Mrazović, Mikulić i Mikulaj Ovčarić

33

MATEMATIČKA (izračunajmo opseg i površinu stabla, visinu stabla na osnovu sjene)

uč. Trbojević i Horvat

22

ISTRAŽIVAČKO- INFORMATIVNA (Sveti Bernard,  Gorska služba spašavanja i pas Bernardinac)

Uč. Meštrić

11

Napomena za učenike:

- pribor i materijal za rad na terenu kojeg trebate uzeti dogovorite s voditeljima radionica

- obuti visoke patike, patike s čvrstim đonom ili planinarske cipele (ne starke ili balerinke)

- uzeti zaštitu protiv krpelja i sunca

- obući višeslojnu sportsku odjeću i obavezno duge hlače ili trenirku (mogućnost uboda, ogrebotina, opekotina  ….)

- uzeti ruksak s vodom, sendviče i grickalice po želji i potrebi, dekicu, društvene igre, loptu  i sl.

- ne se udaljavati od grupe i hodati izvan obilježene staze (u šumi ima životinja)

- ne samostalno ići na razgled starog grada

- slušati voditelje radionica i razrednike

Voditeljica terenske nastave:

Nataša Pongrac

objavio: Vesna Mikulić   datum: 7. 4. 2017.