Prva nagrada na Reviji OŠ Strahoninec za dokumentarni film Sirena

Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece presjek je najkvalitetnijeg filmskog stvaralaštva djece. I ove je godine na Reviju stigao veliki broj prijava, a u natjecateljski program ušlo je čak 89 filmova. O pobjednicima 56. revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece odlučivala su dva žirija, onaj stručni u kojem su bili savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu Maja Flego, direktor fotografije i filmski autor Boris Poljak te diplomirana grafička dizajnerica i autorica animiranih filmova Petra Zlonoga  te međunarodni ocjenjivački sud djece u kojem su djelovali predstavnici iz Italije, Slovenije i Hrvatske. Filmskoj skupini OŠ Strahoninec dodijeljena je 1. nagrada stručnoga žirija u kategoriji dokumentarnih filmova za film Sirena, te 3. nagrada dječjega žirija. Sirena je dokumentarni film o djevojčici Hani (članici Čakovečkoga plivačkog kluba) koja postiže vrhunske rezultate, trenira gotovo svaki dan, vikendima odlazi na turnire i natjecanja, okružena je mnogim prijateljima, pa čak i  onima koji ne vole njezine pobjede. Film je prikaz iskrenih emocija, autentičnih odnosa jedne mlade sportašice.

Ove godine bila mi je čast sudjelovati na 56. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece na Bolu na Braču. Na put prema Bolu krenuli smo dosta radno zbog duge  vožnje koja nas je čekala. Kada smo došli na mjesto gdje smo bili smješteni, odmah smo pogledali plan i program za četiri dana  sudjelovanja na reviji. Gledajući program, mogla sam vidjeti da nam je raspored gust i da ćemo gledati mnogo filmova. Gledajući filmove ne samo da sam mogla vidjeti rad druge djece već sam i nešto novo naučila. Najviše me je iznenadila i razveselila dodjela nagrade, osvojili smo 1. nagradu stručnoga žirija za film „Sirena“ i 3. nagradu dječjeg žirija. Najteža stvar za mene bila je izaći na pozornicu uzeti mikrofon i pričati pred mnogo ljudi. Iako dosta umorna, s Bola sam se vratila s lijepim iskustvom, mnoštvom novih ideja i događajima koje ću zauvijek pamtiti.

Jana Stojko, polaznica Filmske skupine OŠ Strahoninec

2. nagradu OŠ Strahoninec za film Pismo na Malom DOKUart-u

Festival dokumentarnoga filma u Bjelovaru već 11. godinu organizira i Mali DOKUart. Ove je godine prijavljeno 46 dokumentarnih filmova čiji su autori učenici osnovnih škola. 12. listopada 2018. održana je svečana projekcija nagrađenih filmova. Žiri u sastavu: Damir Čučić, Boris Poljak i Denis Hladiš iz ovogodišnje konkurencije Malog DOKUarta Filmskoj skupini OŠ Strahoninec dodijelio je drugu nagradu za dokumentarni film Pismo. Nagrade su i ove godine novčane, namijenjene podizanju kvalitete nastave medijske kulture u osnovnim školama.

objavio: Vesna Mikulić   datum: 15. 10. 2018.