˝OUR HERITAGE IS OUR TREASURE˝

CILJ AKTIVNOSTI

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana kao i unaprjeđenju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta.

U projektu ˝OUR HERITAGE IS OUR TREASURE˝ surađivat ćemo s partnerima iz 5 europskih zemalja: Portugal, Cipar, Italija, Španjolska i Grčka. Projekt će se ostvariti kroz suradnju sa školama partnerima i nizom zajedničkih aktivnosti osposobljavanja, podučavanja i učenja.

Cilj je pomoći učenicima u razumijevanju važnosti kulturnog nasljeđa, tradicije i običaja,  važnosti učenja stranih jezika te važnosti razvoja vještina vezanih uz informacijsko-komunikacijsku tehnologiju.

NAMJENA AKTIVNOSTI

Razvoj kulturne osviještenosti i izričaja kao jedne od ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje. Učenje stranog jezika. Predstavljanje svoje zemlje partnerima iz zemljama Europske unije, upoznavanje drugih zemalja i njihovih kultura i običaja.

Usavršavanje nastavnika i učenika u korištenju informacijsko- komunikacijske tehnologije.

Razvijanje školskog osoblja: IKT, eTwinning, WEB 2.0 alati CLIL metoda, različita okruženja u učenju, učenje o drugim obrazovnim sustavima.

NOSITELJI AKTIVNOSTI I NJIHOVA ODGOVORNOST

Voditeljica projekta, učiteljica Tamara Vidović te učiteljice Petra Žganec, Snežana Nedelkovska odgovorne su za organizaciju rada na aktivnostima, uključivanje učenika i djelatnika škole u projektne aktivnosti, podjelu zadataka među djelatnicima škole i učenicima te provođenje svih aktivnosti.

Učitelji i učenici koji odlaze na mobilnosti u sklopu Erasmus+ tima.

Svi učenici s kojima ti učitelji neposredno rade u nastavi.

Učitelji su dužni ispunjavati obaveze vezane za projekt i diseminirati svoja novo stečena znanja prema diseminacijskom planu projekta. Učenici su dužni slušati upute nastavnika te raditi prema njima.

NAČIN REALIZACIJE AKTIVNOSTI

Projekt će se ostvariti kroz suradnju sa školama partnerima i nizom zajedničkih aktivnosti te ostvarenjem 13 mobilnosti učitelja i 9 međunarodnih mobilnosti učenika.

2018. /2019.

Maskota projekta

Izrada prezentacije o našoj domovini, gradu/selu i školi

CIPAR -  CULTURAL HERITAGE & ICT

Obrazovni sustav u partnerskim zemljama – prezentacije

RADIONICE: - IKT  i eTwinning radionice, edukacija u muzeju, tradicionalni predmeti i jela

- mjesta svjetske baštine u svakoj državi

HRVATSKA - CULTURAL HERITAGE & WEB 2.0

RADIONICE: - WEB 2.0 alati, fotografija, muzej, tradicionalni predmeti i jela

- razglednice - izrada

PORTUGAL - CULTURAL HERITAGE & INTERACTIVE WHITEBOARDS

RADIONICE: - Interaktivne ploče, muzej, tradicionalni predmeti i jela

- narodne nošnje

2019./2020.

ŠPANJOLSKA -  CULTURAL HERITAGE & CLIL

RADIONICE: - CLIL, jezične igre, muzej, tradicionalni predmeti i jela

-tradicionalni instrumenti

ITALIJA - CULTURAL HERITAGE & LEARNING ENVIRONMENT

RADIONICE: okruženje za učenje, tradicionalni predmeti i jela

- legende i priče

GRČKA - CULTURAL HERITAGE & BIRTHPLACE OF CIVILIZATION

RADIONICE: povijest Rodosa, pričanje priča, tradicionalni predmeti i jela

Aktivnosti učenika -  tijekom svakog susreta (Hrvatska, Portugal, Španjolska, Italija):

• tradicionalna pjesma – učenje pjesme, ilustriranje, prijevod na engleski
  • izrada tradicionalnih predmeta – npr. licitarska srca u Hrvatskoj
  • muzej – posjet, radionice
  • poznati ljudi iz svake partnerske države (sportaši, dobitnici Nobelove nagrade, dobitnici Oskara, umjetnici, glazbenici) -  istraživanje,  prezentacije

VREMENIK AKTIVNOSTI

- tijekom dvije nastavne godine 2018./2019., 2019./2020.

Susreti škola partnera s aktivnostima učenja, poučavanja i osposobljavanja:

• studeni 2018. Cipar
  • veljača/ožujak 2019. Hrvatska
  • svibanj 2019. Portugal
  • listopad 2019.: Španjolska
  • veljača/ožujak 2020. Italija
  • svibanj 2020. Grčka

DETALJNI TROŠKOVNIK AKTIVNOSTI

U skladu s namijenjenim sredstvima Agencije za mobilnost i programe EU za provođenje programa.

NAČIN VREDNOVANJA I NAČIN KORIŠTENJA REZULTATA VREDNOVANJA

Rad svake škole partnera, pa tako i naše, bit će vrednovan na zajedničkim susretima, ali i kroz predstavljanje uradaka ostvarenih kroz program.

Rezultati će biti  predstavljeni u samoj školi, mrežnim stranicama škole, mrežnoj stranici projekta, eTwinning portalu, lokalnoj zajednici i šire.

REZULTATI PROJEKTA:

Blog: https://ourheritageisourtreasure.blogspot.com/

Twinspace: https://live.etwinning.net/projects/project/179742

Koordinator projekta: Tamara Vidović, dipl. uč. RN i engleskog jezika, učitelj mentor