PODACI O ŠKOLSKOM PROSTORU

Školsko područje OŠ-a Strahoninec obuhvaća naselja Strahoninec i Savsku Ves. Općina Strahoninec smještena je u južnom dijelu Međimurske županije i prostire se na površini od 8,35 km2. Savska Ves smjestila se uz južnu zaobilaznicu Grada Čakovca. Oba naselja pripadaju Župi Strahoninec i čine jednu urbanu cjelinu.
U njima djeluju udruge građana i društva, koje zajedničkim snagama nastoje kroz različite aktivnosti oplemeniti i obogatiti život stanovnika Strahoninca i Savske Vesi, a u koje se redovito uključuju i učenici i djelatnici OŠ-a Strahoninec.

Osnovnu školu Strahoninec u 2020./2021. godini polazi 359 učenika raspoređenih u 17 razrednih odjela, 9 u razrednoj i 8 u predmetnoj nastavi.

Škola radi u dvjema smjenama, jednu čine učenici razredne nastave, drugu učenici predmetne nastave. Prva smjena započinje s radom u 8 sati, druga u 14.15. Škola organizira prehranu učenika. Učenici koji dolaze s područja Općine Strahoninec imaju osiguranu užinu koju financira Općina.

Zacrtani cilj Škole jest razvijati kvalitetno obrazovanje za sve naše učenike, koje se temelji na primjeni suvremenih metoda učenja i poučavanja. Uz kvalitetnu redovnu te izbornu nastavu iz Informatike, Njemačkog jezika i Vjeronauka, Škola im omogućuje sudjelovanje u više od dvadeset izvannastavnih aktivnosti, kao i izvanučioničku nastavu tijekom cijele školske godine. Posebna pozornost posvećuje se učenicima s posebnim potrebama, kao i darovitim učenicima.

S obzirom na to da je ovo reformska godina, uvođenjem novih kurikuluma i provedbom „Škole za život“ cijela Škola priprema se za nove izazove, a posebno učitelji, stručni suradnici i ravnateljica. Promjene koje donosi program „Škola za život“ stavljaju naglasak na provođenje aktivnosti s učenicima, metode poučavanja te poticanje učenika da usvoje vještine učenja, osiguravanje kvalitetnijeg i smislenijeg obrazovanja u skladu s dobi, interesima te bliže svakidašnjem životu. Učiteljima pružaju veću autonomiju, kreativniji rad i smanjenje administrativnih obveza, a roditeljima veću uključenost u obrazovanje djece i život Škole.

Europski projekti Erasmus + KA1 I Erasmus +  KA2 sastavni su dio Kurikuluma Škole i omogućuju mobilnosti učiteljima, ali i učenicima. Učitelji već godinama rade na internacionalizaciji i modernizaciji Škole. Od 2010. vrlo aktivno sudjeluju u raznim eTwinning projektima te su dosad dobili četrnaest europskih oznaka kvalitete. Škola je 2018. godina dobila status eTwinning škole, što potvrđuje kvalitetu rada naše ustanove.
Europskim razvojnim planom Škola jasno definira svoje ciljeve, koji se fokusiraju na jačanje znanja, vještina i stavova koji će učenicima pomoći pri osobnom ispunjenju želja za napretkom u svim sferama ljudskog života. Škola će i dalje stvarati neraskidivu poveznicu odgoja i obrazovanja, jer smatramo da samo ujednačenim pristupom jednome i drugome može odgojiti kvalitetne ljude, spremne za sve životne izazove.

PROSTORNI UVJETI

Unutarnji školski prostori

Školska zgrada OŠ-a Strahoninec smještena je u centru Strahoninca, Čakovečka ulica 55. Površina korisnoga školskog prostora iznosi 1600 m². Sastoji se od starog dijela, građenoga od 1952. do 1957. godine doprinosom mještana, i novog dijela, izgrađenoga 1976. godine. Ima 10 učionica, knjižnicu, informatičku učionicu, upravu, školsku kuhinju,  šest sanitarnih čvorova, četiri kabineta, kotlovnicu, centralno grijanje na plin. Školsko dvorište ima površinu 9400 m² s izgrađenim rukometnim, košarkaškim i odbojkaškim igralištem te zaletištem za skok udalj i atletskom stazom, koja je izgrađena zajedničkim snagama Općine Strahoninec i Škole.
U prosincu 2018. Škola je dobila dvodijelnu sportsku dvoranu ukupne brutopovršine  1200 m². Dvoranu su zajedničkim snagama financirale Međimurska županija i Općina Strahoninec u omjeru 60 : 40, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva regionalnog razvoja i Ministarstva gospodarstva.

Prostori Škole opremljeni su suvremenim namještajem, koji se dopunjuje svaku godinu.

Plan obnove, adaptacije, dogradnje i izgradnje novog prostora

OŠ Strahoninec ima dovoljno školskog prostora za dvosmjensku nastavu, ali nedostaju kabineti koji kod gradnje škole 1976. godine nisu bili predviđeni, kao i dodatne učionice, kako bi Škola mogla krenuti s jednosmjenskom nastavom. Predviđa se dogradnja školskog prostora, koji bi uključivao 10 učionica, kuhinju i blagovaonicu, zbornicu, sanitarne čvorove, spremište i kotlovnicu, kao i spojni hodnik za novu školsku sportsku dvoranu.
U 2019. godini izgrađena je pristupna cesta do školske dvorane i škole te asfaltirano parkiralište s 25 parkirnih mjesta za učitelje i roditelje.

OSNOVNI PODACI

Broj učenika (šk. god. 2020./2021.):   razredni odjeli