VIJESTI, VIJESTI

U ovom dijelu naići ćete na aktivnosti koje se provode u razredu.

Vijesti će uređivati učiteljica s velikom željom da to nauče i učenici.

Voljela bih da Vam  pogled na njih uljepša dan!

kontakt: sanja.hozmec@ck.t-com.hr     ili

sanja.hozmec@gmail.com

VIJESTI IZ RAZREDA

Bajke o maslačcima

Raspisala se dječica o maslačcima i raspršila paletu originalnih nastavaka priče. Uživajte u njihovim originalnostima i različitostima.

Bajke o maslačcima

Vjetar je maslačcima ispunio želju. Padobrančići maslačka su putovali. Jedno je  zrno maslačka palo u blato a ostali su mu se smijali. Sjemenka  maslačka, koja je pala u blato, bilo je tužno, blatnjavo i ljutito. Ostali maslačci su slijetali na sijeno. Bilo im je ugodno. Mekano i toplo. Odjednom je došla krava i pojela sijeno. Pojela je i maslačke. Maslačak koji je završio u blatu postao je najljepši maslačak u okolici.

LUANA

Vjetar je čvrsto zapuhao a maslačci zavezali svoje pojaseve i s vjetrom krenuli u svijet dobrote. Maslačci su ga upitali: „Ti ćeš nam uvijek biti na usluzi?“ „Hoću, kad god vam zatreba pomoć zovnite moje ime“, odvrati vjetar. Maslačci su čvrsto uronuli u tlo i zaklopili oči. Ujutro su izronili ko novi maslačci. Ogledali su se oko sebe i ugledali svoj novi dom – livadu maslačaka koju možete samo sanjati. Sašili su haljinice, pozvali vjetra.  Vjetar zapuhne i odnese brdo bijelih padobrančića opet u novi svijet. Tako svake godine. Nakon dvadeset godina na cijeloj planeti Zemlji hrpa maslačaka. Ljudi su ih koristili ne samo  kao hranu i lijekove nego  i ukras u vrtovima i voćnjacima.

RICCA

Bilo je to dugo putovanje. Maleni maslačci su letjeli dan i noć. Stigli su u Alpe. Čim su stigli odmah su počeli kopati. Kada su iskopali rupice bacili su se u njih i počeli zakopavati. Nakon dva tjedna napokon su izašli i vidjeli kako je lijepo. Ujutro im je pjevala ševa a jastrebi i sokoli su letjeli iznad njih. Vrhovi Alpa su dosezali do oblaka. Na Alpama su odjekivali zvukovi kao rika lava. Maslačcima se svidjelo bez ljudi ali ponekad bi planinari ubrali koji maslačak i pomirisali ga. Maslačci su bili zadovoljni.

LUKA

Vjetar je postao toliko brz da ga je bilo teško slijediti. Padobrančići maslačaka sletjelu su u Strahoninec  u školsko dvorište. Malene pahuljice poput snijega zamotale se u zemlju poput mekog  kreveta. Prošao je tek jedan dan  a maslačci su postali žuti kao sunce. Bili su tako sretni da su i zaplesali bal maslačaka. Nisu bili tužni jer su znali da ću se brinuti za njih.

TARA

Vjetrić je postao toliko brz da ga je bilo teško slijediti. Maslačci ga nisu mogli slijediti i jedan po jedan su otišli svojim putem. Jedni su dospjeli na krovove nebodera, a drugi su sletjeli na krošnje breze. No, jedan maleni padobrančić je još uvijek slijedio vjetrić. Zajedno su jurili preko brda, ispod mostova i visoko do oblaka. Odjednom je vjetrić prestao puhati. Nestao! Sve je bilo tiho. Padobrančić je lagano poput pahuljice pao u dječje ručice. Malena djevojčica je lagano otpuhnula padobrančića i zaželjela mu sretan put.  Samo što taj put nije dugo trajao. Padobrančić se spustio na tlo i izrastao za dva tjedna. Nije postao maslačak nego sunce.

EMA

Vjetar je jako zapuhao i odnio maslačke u selo po imenu Maslačkovac. Maslačkovac je bio poznat po žutoj boji i po maslačcima. Svaki čovjek je uzeo jedan maslačak i cijeli put ga mirisao. Maslačci su bili presretni. Više se nikada nisu željeli vratiti svojoj staroj kući. Kada su to saznali i drugi maslačci, ispleli su svoje haljine i zamolili vjetra za prijevoz. Vjetar je pristao.  Na onom starom mjestu više nije bilo nijednog maslačka. Kada je baka Anka bila sve slabija i slabija trebao joj je maslačkov korijen za lijek.  Mateja je išla ubrati ali nije bilo ni jednog maslačka.  Baka Anka je umrla. Mateja je nakon toga odlučila ponovo uzgojiti maslačke.

VITO

Vjetar je jako zapuhao i maslačci su odletjeli. Dospjeli su na livadu. Kada su narasli ljudi su se divili njihovoj ljepoti i govorili da im krase dvor. Imali su i djevojčicu Ledu koja ih je odmah išla pogledati. Brala ih je i mirisala njihov predivan miris, radila je i od njih vijenac za svoju glavu. Ljudi nisu bili samo sretni zbog toga jer im krase dvor već su ih koristili za salatu, med, lijekove.. Bili su predivne žute boje tako da su ih ljudi fotografirali i sijali nove predivne maslačke. Čak su i bili u časopisu „Život oko nas“-  Prelijepi maslačci bili su oduševljeni i zahvalni što im je brz vjetar omogućio nov i ljepši život. No, maslačci su se pretvorili u bijele lagane haljinice i vjetar je zapuhao. Maslačci su opet došli u selo gdje nisu bili zadovoljni i gdje ih ljudi nisu voljeli.

ANJA

Vjetrić je maslačcima ispunio želju. Letio je i letio a maslačci su se razlepršali po cijelome svijetu. Jedan mali padobrančić spustio se u Leino dvorište. Lea je bila vesela i pažljiva djevojčica ali njezina obitelj nije voljela maslačke. Nakon nekoliko dana maslačak je izrastao. Kada je Lea vidjela mali nepoznati cvijet pomislila je da je on doletio iz Japana. Drugog je dana Lea trebala ići u vrtić pa nije vidjela malog prijatelja, ali su ga vidjeli njezini roditelji. Uzeli su motiku špricu i počeli raditi sve da maslačak nestane.  U međuvremenu je Lea došla iz vrtića. Vidjela je što roditelji pokušavaju napraviti maslačku pa im se suprotstavila. Leina obitelj je zavoljela maslačke, a maslačak je dobio posebno mjesto u Leinom srcu.

HANA J.

objavio: Sanja Hozmec   datum: 5. 5. 2015.

Ukupno: 1061907