Stručna predavanja za roditelje učenika sedmih i osmih razreda

Za roditelje sedmih i osmih razreda u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i Centra za socijalnu skrb Čakovec održana su predavanja na temu ovisnosti uz Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Diana Uvodić – Đurić, dr. med. specijalist školske medicine održala je predavanje s temom „Mladi i sredstva ovisnosti“. Roditelje je upoznala s medicinskim činjenicama djelovanja opijata na mlade te ponudila zanimljive statistike vezane uz zloporabu opojnih droga i alkohola. Roditelji su detaljno upoznati sa svim vrstama droge, njihovim djelovanjem, štetnosti koje prouzrokuje, te im je skrenuta pažnja kako prepoznati simptome ovisnosti. Doktorica je savjetovala roditelje kako se postaviti prema djeci u slučaju da je dijete konzumiralo opojna sredstva. Dala je i naglasak na važnu ulogu obitelji u borbi protiv ovisnosti.

Radovan Vrhar Dado – terapeut u Centru za prevenciju ovisnosti i dugogodišnji bivši ovisnik podijelio je s roditeljima svoja iskustva. Njegovo je predavanje bilo izrazito životno i zanimljivo te roditeljima vrlo korisno jer im je preneseno iz prve ruke.

Jelena Čugalj, socijalna radnica iz Centra za socijalnu skrb održala je predavanje s temom „Što je maloljetnička delinkvencija, kažnjivo ponašanje, kaznena odgovornost “. Roditelje je upoznala s njihovim zakonskim odgovornostima i s odgovornostima njihove djece, najčešćim kaznenim djelima koje počine djeca te sudionicima u kaznenom postupku (policija, Državno odvjetništvo za mladež, Općinsko državno odvjetništvo, sudovi za mladež, domovi, maloljetnički zatvori, Centar za socijalnu skrb). Gđa Čugalj dala je i niz korisnih savjeta roditeljima kako da se postave prema svojoj djeci i kako da isprave vlastite pogreške u odnosu s djetetom.

Dogovorene su i radionice za učenike sedmih i osmih razreda koje će se s njima održati u prostorijama škole.

objavio: Davor Žerjav   datum: 21. 10. 2010.