KUTAK ZA UČENIKE

30.3. ponedjeljak

Dobro vam jutro lijepi moji!

Započinjemo već treći tjedan družeći se na ovaj način. Sigurna sam da vam nedostaju prijatelji i druženje i učenje u školi. Sve to nedostaje i meni. Nedostaje mi i buka i školsko zvono. Nikad to ranije ne bih rekla. Ali eto – rekla sam. Isto tako moram reći da sam vrlo ponosna na vas i na vaše snalaženje u ovoj novoj situaciji i nastavi. Samo hrabro dalje. Možemo mi to.

Tako se zove i naš današnji sat Sata razrednika. Pa krenimo.

1. Sat -  Sat razrednika MOŽEMO MI TO!
  • Zagrli sam sebe i nasmiješi se.
  • Razmisli o ovoj nastavi na daljinu. Sigurno si ponosan/na na svoj rad (snalaženje na računalu, mobitelu, webu, različitim načinima dolaženja do informacija, zadaćama, hrabrosti, ustrajnosti i sl.)
  • Nabroji i napiši 10 pohvala sebi.
  • Na što si posebno ponosan/na u ovoj nastavi na daljinu?
  • Nacrtaj i napiši pohvalnicu sebi. Uživaj u stvaranju.
  • Istakni je negdje na vidljivo mjesto da te podsjeti da ti to možeš!

1. Sat – Hrvatski jezik – Maslina i golub, Palma Katalinić, Č 144. str.

Znaš li da u mjestu Lun na otoku Pagu postoji maslinik koji je star više od 100 godina? Možeš potražiti više informacija ili slika na internetu ili na ovom linku.

Maslina

Maslinovo je drvo duga vijeka (500 do 600 godina, u prosjeku 100 do 150 godina).

Čovjek je već prije 8000 godina dobivao ulje iz plodova divlje masline.

Maslina raste na škrtom tlu, uz obilje sunca. Kaže se da je maslina dugovječna, gotovo besmrtna jer na mjestu starog stabla izbijaju novi izdanci koji će se razviti u raskošno stablo.

Prema biblijskoj legendi o Noinoj arki, golubica koja se vratila na Noinu arku u kljunu je nosila maslinovu grančicu. To je bio znak prestanka srdžbe Božje i pomirenja s ljudima.

Kasnije je golubica s maslinovom grančicom u kljunu postala općeprihvaćenim simbolom mira.

*Noina arka – neobičan veliki brod nalik na veliku i dugu kutiju na tri kata koju je Noa izgradio na zapovijed Boga da bi spasio sebe, svoju obitelj i životinje od potopa

Kakva bi to pizza bila bez masline, zar ne?

Ili Uskrs bez maslinove grančice?

• Pročitaj tekst na str. 144.
  • U pisanku napiši naslov i spisateljicu
  • Pismeno odgovori na pitanja na 145. str. ( 1 – 9)
  • Napiši redoslijed događaja ( 4  podnaslova)
  • Sad još jednom izražajno pročitaj tekst
  • Maslina je PERSONIFICIRANA što znači da su joj date ljudske osobine. Ispiši neke.

1. Sat Priroda i društvo – Gospodarstvo PK U 134., 135. str.
  • Otvori udžbenik i najprije razgledaj sve fotografije – slično si vidio/vidjela kada si bio/bila na moru s roditeljima.
  • Čime se sve to ljudi bave u primorskom kraju? Uzgojem maslina – to već znamo.
  • UČIMO UZ PREZENTACIJU

GOSPODARSTVO PRIMORSKIH KRAJEVA (PK)

PLAN PLOČE - PREPIŠI U PISANKU

Vrijeme je za ponavljanje – RB 143. 144, 145 – uvijek radnu rješavamo uz pomoć udžbenika i karte.

1. Sat TZK – Vježbaj uz Školu na trećem.

Možeš i sam/a smisliti neke vježbice za očuvanje tvojeg zdravlja.Ne smišlja ti se danas? Vježbaj uz link.

1. Sat DOD - samo za učenike koji su polazili dodatnu nastavu iz matemtike ali nije zabranjeno ni za ostale wink.

VESELA MATKA

Između svakog sata uzmi mali odmor. Protegni se, prošeći, popij vode i sl.

Pozdrav do sutra!

objavio: Sanja Hozmec   datum: 29. 3. 2020.