KUTAK ZA UČENIKE

2. 4. četvrtak

Jutrekooooo….školica zove  😊!

Ako ste se razbudili, popili čaj, fino doručkovali možemo početi.

U vašem pisanju primijetila sam da dosta griješite u pisanju   skupova   ije  ,  je, e, i   pa nam je današnji zadatak malo poraditi na tome.

1. Sat HRVATSKI JEZIK: čitanka Zlatna vrata 4, Izgovor i pisanje skupova IJE/ JE/ E/ I 156. str
  • učimo pravilno izgovarati i pisati skupove IJE i JE

Izgovor i pisanje skupova IJE/ JE/ E/ I

1. U kvadratićima se nalaze riječi. Promotri ih, pročitaj i pokušaj naći uljeza (nekoga ili nešto što tu ne pripada) u svakom kvadratu.

Tekstualni okvir: LIJEČNIK     RIJEKA
      PJEŠČANIK
BIJELO      SMIJEH
    CVIJEĆE     VIJEST
            SNIJEG
Tekstualni okvir: OCJENA      VRIJEME
             DJECA
RJEČNIK   SMJENA
    DJEVOJČICE
VJETAR           MJESTO

1. Vjerujem kako zadatak nije bio nimalo težak. Otvori čitanku na 156.  i 157. stranici, pogledaj početnu ilustraciju (strip)  i pročitaj o čemu razgovaraju ptica i pčelica.

(Tema razgovora je vrijeme.)

1. Promotri sada redom tablice u čitanci. (Promotri istaknute skupove u zadanim imenicama i glagolima, pročitaj napisane imenice i glagole – pazi na izgovor skupova IJE/ JE.)

1. Pažljivo promotri treću tablicu, naučili smo kako se u pisanju i izgovoru umanjenica i uvećanica skup IJE mijenja u skup JE.

1. Potrudi se upamtiti što više riječi koje si ovdje vidio/ vidjelala i s kojima se u govoru i pisanju često susrećeš i potrudi se pisati ih što pravilnije.

1. Sada se malo poigraj učiteljice ili učitelja. Možeš uzeti i svoju omiljenu kemijsku olovku. Pred tobom je mala priča koju je napisao jedan nestaško koji ne voli puno razmišljati o pravopisnim pravilima.

1. Tvoj je zadatak da u priči otkriješ pravopisne pogreške.  Priču prepiši u pisanku pravilno.

Proljetni vijetar

Jučer sam šetao pokraj rijeke. Trava je već zelena i puna šarenog proljetnog cvjeća. Snjegu ni traga. Brzo se otopijo.
     Rijeka je mirna, tekla je polako, sporo. Na drugoj obali ugledao sam dvoje dijece. Djevojčica je pjevala, bila je ljepa, u kosi je nosila vijenčić od tratinčica. Diječak je imao šarenu loptu. Bacao ju je visoko u zrak.
Bilo mi je zanimljivo promatrati ih. Nisam mogao k njima pa sam nakon nekog vremena pošao kući.
     Mama me dočekala s velikom čašom mljeka. Sjedili smo pred kućom sve dok nije pao mrak. Na nebu su se pojavile male treperave zvijezdice. Bile su predivne. Mama mi je pripovjedala šaljive priče. Postao smo umoran i rano otišao spavati.

1. Kako bi još bolje usvojio/usvojila ovo gradivo, do sutra riješi zadatke u radnoj bilježnici na 116. stranici.

ukoliko nisi siguran/a uvijek možeš pogledati Pravopis

http://pravopis.hr/rjecnik/ - jednostavno - pokušaj

1. Sat MATEMATIKA  Mjerenje površina – vježbamo u RB ali ne i 2. zadatak.
    1. OBAVEZNO POGLEDAJ   prezentaciju od jučer i prisjeti se mjernih jedinica za mjerenje površine.
    2. Površinu označavamo slovom P.
    3. Površinu mjerimo jediničnim kvadratima, koje ste jučer izrezali iz kartona, 1 cm ², 1
  2. ². Naravno tu postoji još i 1 m² i mali  1mm² .
    1. U radnoj bilježnici na stranici 91. i 92. postoje zadaci za vježbu.

2. zadatak na 91. str. ne moraš raditi.

5.Ukoliko imaš prostora u sobi, na pločniku, terasi, asfaltu nacrtaj metar kvadratni ( znači moraš nacrtati kvadrat čije su stranice duljine 1 m = 1 m x 1 m  = 1 m²

1. To je već veća površina u kojoj možeš i skakati, napraviti čučnjeve ili nacrtati 100 dm² 😊.

1. Sat TZK –

Napravi pauzu od sjedenja i učenja i krenimo u vježbanje.

1. Sat Priroda i društvo – Povijesne i kulturne znamenitosti primorskih krajeva – 138. i 139. str.
  1. Upoznat ćemo  dio kulturne baštine i  neke poznate osobe primorskog kraja. Otvaramo udžbenik i pročitamo i pgledamo fotografije.
  2. Kulturna baština – crkve, samostani,  starohrvatski spomenici, knjige, Bašćanska   ploča,

- Sinjska alka, ples s mačevima moreška na  Korčuli

- okrugle kamene kućice – bunje ili kažuni

3. Poznate osobe-       Marko Marulić – književnik,

Juraj Dalmatinac – graditelj i kipar,

Ruđer Bošković – znanstvenik

PPT POVIJESNE I KULTURNE ZNAMENITOSTI PK

Pogledaj još:

• ples moreška

sinjska alka

PLAN ploče pepiši u pisanku ili printaj i lijepi:) . NALAZI SE OVDJE

Zadatke iz prirode  možete riješite do ponedjeljka.

Želim vam ugodan i uspješan rad. Tipkamo si wink.

objavio: Sanja Hozmec   datum: 2. 4. 2020.