KUTAK ZA UČENIKE

14. 4. utorak

Dobro jutro zajčeki moji!

Vraćamo se nakon kratkog odmora, Uskrsa, pisanica, druženja s obitelji, igre i slobodnog vremena.

Danas po starom rasporedu:

1. Hrvatski jezik – Između cvata i cvata, Nada Iveljić – 154. str i RB 115. str.

Svi vi sigurno u dvorištu, vrtu ili kod bake imate neku voćku. Primijetili ste da se budi. Počastila nas je cvjetovima nakon mirovanja kroz zimu. Oko nje počele su se skupljati pčelice. Ovi mirišljavi i slatki cvjetovi puni su peluda koje pčelice baš vole (alergični ljudi ga baš i ne vole - kišu, kašlju i svrbe ih oči).

1. Pročitajte priču
  2. Sad razmisli o odgovorima na ova pitanja :

Tko su likovi u priči? Kako je jabuka izgledala na početku studenoga? Kada je bila sretna? Zašto? Što joj je rekao siječanj? Pročitaj! Tko je obradovao jabuku? Zašto? Koju je rečenicu siječnja jabuka zapamtila? Koje od navedenih rečenica imaju isto značenje kao ta rečenica?

1. Ne nadaj se suncu poslije kiše.
  2. Poslije kiše dolazi sunce.
  3. Strpljen – spašen.
  1. Kada si ti strpljiva/strpljiv? Ispričaj!
  2. Plan ploče uz dopunu prepiši u bilježnicu

Nada Iveljić

Između cvata i cvata

Tema: strah mlade jabuke od nadolazeće  _________

Likovi: mlada jabuka, ______________  i ožujak

Jabuka: posramljena, šutljiva, prestrašena, poslušna, strpljiva , ___________

Siječanj: mlad, nov, utješan, ozbiljan,____________

Ožujak: začuđen, _______________

Personifikacija: (pišete sami)

5. Radna bilježnica, 115. str. -odrediš redoslijed događaja i sažeto prepričaj priču. Pazi, u tekstu ima puno upravnog govora koji moraš pretvoriti u neupravni.

1. Matematika

Započinjemo novu cjelinu Pisano dijeljenje ali danas ćemo samo ponoviti kako dijelimo brojeve do 1000. Moramo se samo prisjetiti kako smo dijelili neki broj s jednoznamenkastim brojem.

Množili smo broj s J pa D pa S…. a u dijeljenju je obrnuto. Krećemo od najveće dekadske jedinice:

Primjer:

60 : 5 =

6 podijeljeno s 5 je 1 jer je 1 x 5 = 5 , potpisujemo pod 6 D. 6 D minus 5 D je 1 D- Dopisujemo 0 i dijelimo 10 : 5 je 2 , jer je 2 x 5 = 10. 10 minus 10 je 0.

Znači: 60 : 5 = 12

-  10

Dijeljenje provjeravamo množenjem.

Na takav način dijelimo i troznamenkasti broj. Dijeliti krećemo od stotice.

Sigurna sam da vi to znate samo se treba malo prisjetiti i uvježbati.

Uvježbajte u Radnoj bilježnici str. 99 i 100.

Brojevi kod dijeljenja zovu se DJELJENIK, DJELITELJ I KOLIČNIK. ALI TO SI ZNAO/ZNALA!

1. Likovna kultura

Kromatsko - akromatski   kontrast – voćka

Danas slikate voćku. Onu rascvjetalu iz vašeg vrta i našeg teksta koji ste čitali iz hrvatskog.

Za današnji rad trebat će vam  bijeli papir iz bloka ili stare mape koji ćemo presavinuti okomito tako da dobijemo lijevu polovicu papira i desnu polovicu papira, novine ( crno bijeli tekst), časopis u boji, ljepilo, škare a i ne moraju biti. Možete trgati papir.

Naslikat ćete jednu voćku koja će s lijeve strane biti naslikana crno bijelim slovima iz novina a s druge strane bojama iz časopisa.

U lijevoj polovici papira slikat ćemo kromatskim bojama – crna, bijela, siva , a desnu polovicu akromatskim bojama ( ostale boje). Tako ćemo dobiti KONTRAST.

( slike su preuzete s interneta)

Ovdje su samo primjeri akromatsko kromatskog kontrasta.

Ponavljam vi radite samo jedno stablo ( jabuke, kruške, marelice…..) posred sredine okomito položenog papira. Vaša će voćka biti bogata cvjetovima, listićima, granama..... Možeš ju gledati u dvorištu.

Radove ćete mi poslati kad ih dovršite. Uzmite si vremena ali i truda. Slikati možete sami, pustite nek se mame i tate odmaraju.wink

Ostajte mi dobro i dobri. Sve vas grlim!

objavio: Sanja Hozmec   datum: 13. 4. 2020.