KUTAK ZA UČENIKE

23.4. četvrtak

Jutreko…..

Žabeki moji, čini mi se da moramo izdržati još malo. Dobre vijesti stižu. Možda se uskoro vidimo u klupama u školi među prijateljima. Do onda…… ne predajemo se. Pa nismo mi mačji kašalj nego 4. b.

Idemo odraditi današnji dan prema rasporedu:

1. Matematika – Pisano dijeljenje ( 427935 : 3)
  • učimo dijeliti višeznamenkasti broj jednoznamenkastim brojem pisanim putem na duži i kraći način
  • ako znamo dijeliti peteroznamenkasti broj onda neće biti problem dijeliti šesteroznamenkasti broj
  • bitno je krenuti dijeliti od ST ( stotisućice)

1.  U udžbeniku Moj sretni broj 4 riješi primjere na 114. stranici pod naslovom ZNAM.
     Podijeli zadane brojeve skraćenim postupkom.

1. Pročitaj zadatak na 114. stranici, na žutoj podlozi.
  2. RJEŠENJE ZADATKA I PLAN PLOČE NALAZE SE OVDJE

UPAMTI!

U pisanom dijeljenju šesteroznamenkastoga broja jednoznamenkastim brojem redom dijelimo: stotisućice, desettisućice, tisućice, stotice, desetice i jedinice.

Rezultat dijeljenja provjeravamo množenjem.

1. Riješi ovaj zadatak u bilježnicu na DUŽI I NA KRAĆI NAČIN. Provjeri točnost dijeljenja.

*. Koji je broj 5 puta manji od broja 779 485?

R:                                                               O:

1. Zadaća: Riješi zadatke na 115. stranici u udžbeniku Moj sretni broj 4,

Rasadnik tulipana ( slika je preuzeta s interneta). vezano uz 5. zadatak u Udžbeniku.

2. sat TZK

Vježbajte uz Školu na trećem , gibajte se vani, kotrljajte, skačite, penjite se, igrajte se loptom, bilo što – važno je da se krećeš.  Moram vam reći da sam i ja povećala kretanje. Prije sam šetala 4 km sada sam već na 6 km …aha!

Prošli put su se u zadatak više uključili dečki i dvije tri cure. Zato će možda ovaj zadatak biti izazov više za cure. Dečki ne dajte se. Uključite se i vi.

Popularan ples među mladima i mnogi mu ne mogu odoljeti.

Pokušajte.  Snimite se i ako želite pošaljite mi snimku.

Već se veselim 😊

1. Priroda i društvo – Povijesne i kulturne znamenitosti gorskih krajeva, u 150. I 151. str.

Svaki kraj ima svoje posebnosti i svoje poznate osobe i znamenitosti. Pa tako i ovaj kraj. Iz ovog kraja dolazi svjetski poznati Nikola Tesla.

Genijalac, izumitelj i znanstvenik ali i ….malo zanimljivosti:

wink- čovjek koji je bio opsjednut brojem 3 , pa je tako 3 puta prao ruke, 3 puta je prošao zgradu prije nego je ušao….

-wink mrzio je bisere pa nije htio razgovarati sa ženama koje su ih nosile

-wink obožavao je golubove

- winkmao je izoštren sluh pa je mogao čuti grmljavinu na 600 km ili kucanje sata u drugoj prostoriji,

-surprise i još puno toga što će te vi otkriti istražujući pa ćete zanimljivost napisati u Padlet na stranici

A sada prezentacija o ostalim znamenitostima, zadacima  i s igrom na kraju.

POVIJESNE ZNAMENITOSTI GK

Evo, nekima ne otvara kviz pa sam ga stavila posebno.

1. Hrvatski jezik –

Opis cvijeta – PISANA VJEŽBA - naslov

• zamjećujemo pojedinosti u promatranom predmetu, pojavi, biću (cvijetu), opisujemo cvijet prema planu

1. Pogledaj fotografije. Obje prikazuju maleni cvijet – tratinčicu/ tratinčice.
  2. Ili još bolje – ustani od stola i prošeći do dvorišta – uberi jednu tratinčicu. Promotri je. Pomiriši. Prisloni je uz lice i osjeti mekoću i nježnost.

Tvoj je zadatak da opišeš ovaj cvijet prema planu opisa.

Ponovimo: Svaki pisani rad ima UVOD, GLAVNI DIO, ZAVRŠETAK.

UVOD – KOGA ILI ŠTO OPISUJEM

GLAVNI DIO – VANJSKI IZGLED, OSOBINE

ZAVRŠETAK – ODNOS PREMA ONOME ŠTO OPISUJEM

Pri opisivanju tratinčice vodi se nekim smjernicama koje ti mogu pomoći!

(Kakva je to biljka? Gdje raste?? Kakav joj je cvijet – oblik, boja, miris? Kakva su joj stabljika i listovi? Kakva je izgledom u odnosu na druge cvjetove? Kako je ti doživljavaš, sviđa li ti se i zbog čega? S čime taj cvijet možeš usporediti?)

U opisu se služi pridjevima, usporedbom i personifikacijom! Pazi na pravopisnu točnost te na smislenost rečenice! Budi originalan/originalna u opisu i predstavljanju cvijeta!

Eto, došli smo do kraja.

Do sutra sve vas grlim. smiley

objavio: Sanja Hozmec   datum: 22. 4. 2020.