KUTAK ZA UČENIKE

30. 4. četvrtak

Jutreko..... zadnji je dan prije malo dužeg vikenda. Nadam se da ste se dobro naspavali.

Sutra je praznik rada. Svake se godine u svijetu slavi 1. maj kao Praznik rada. Zašto?

Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu dana 1. svibnja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt. Radnici su tražili svoja prava. Željeli su da rade 8 sati, da 8 sati imaju odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. (Wikipedija)

Današnji raspored:

1.MATEMATIKA - Pisano dijeljenje (240 :20 i 575:25) - vježbanje

• vježbamo dijeliti višeznamenkasti broj dvoznamenkastim brojem pisanim putem

1. Zadana su ti dva para brojeva. Pomoću njih osmisli dva zadatka riječima, napiši ih, izračunaj u bilježnicu. Vjerujem da ćeš nakon ovih vježbi jako dobro usvojiti pisano dijeljenje višeznamenkastog i dvoznamenkastog broja.

432 : 12                   576 : 24

2. ostala su nam 4. i 5. zadatak u Udžbeniku str. 119.

Riješimo ih sada. U 5. zadatku spominju se djeca "Leptiri".

Znaš li tko su djeca "Leptiri"?

Najljepše je kad se rodi zdravo dijete ali nažalost nije uvijek tako. Ponekad se rode djeca s različitim bolestima. Djeca koja se rode s bolešću takozvane bulozne epidermolize, bolest je  čija je glavna karakteristika krhka i ranjiva koža poput leptirova krila. Za ovu djecu i običan dodir može značiti novu bol, novo oštećenje. Njihova svakodnevica znači bol, nove rane, nova previjanja, kirurške zahvate, stalnu ovisnost, pomoć, njegu i pratnju drugih i - začuđene poglede. Zato oboljele od bulozne epidermolize zovu djeca leptiri.

Ukoliko želiš možeš o njima proguglati na internetu.

ZADAĆA : Moj sretni broj 4 na 109. stranici riješi zadatke.

2. TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA: Vježbajmo zajedno uz HRT 3

Vježbajte uz HRT 3 i ovaj vikend puno vremena provedite vani, na dvorištu, s loptom. romobilom, kolutom, loptom, rolama,......

3. PRIRODA I DRUŠTVO Živa priroda - uvod u novu cjelinu

Danas se upoznajte s novom cjelinom tako što će te u Udžbeniku na str. 30. i 31. pročitati zanimljivosti koje nas očekuju u ovoj cjelini.

Nakon čitanja otvori bilježnicu i nacrtaj naslovnu stranicu za novu cjelinu. U toj cjelini učit ćemo :

biljke u vrtu, polju, parkovima, teglama, domače životinje, divlje životinje, šumske životinje, životinje uz more i u moru, travnjak i ljepote RH.

Neka tvoja naslovnica bude kao slikovnica. Kreativna i bogata.

4. HRVATSKI JEZIK - V. Zemunić: Susjedi koji mi ne daju spavati – interpretacija

• zamjećujemo temu književnog djela, komuniciramo s književnim tekstom

1. Promotri crtež, što radi ptica?

Voliš li se jutrom buditi uz ptičje pjesme? Kakvo raspoloženje u tebi izaziva pjev ptica?

1. Ukucaj u tražilicu na računalu pojam Pjev ptica i uživaj u zvukovima pjesme ptica.
    Baš kao da se nalaziš usred šume, zar ne?

c) Nadam se da si uživao/uživala i da smo spremni za priču. Otvori čitanku Zlatna vrata 4 na 165. stranici i pozorno pročitaj priču pod naslovom Susjedi koji mi ne daju spavati.

d) Zanimljiva priča, zar ne? Sada usmeno odgovori na prvih 8 pitanja koja se nalaze na 167. stranici.
    Ako je potrebno, još jednom pročitaj tekst kako ni bi bilo nedoumica!

e) Sada uzmi olovku, čitaj tekst i podcrtaj sve ptice koje se spominju u priči

Nije bilo teško, zar ne? Idemo sada vidjeti kako one izgledaju!

LASTAVICA                                        GRLICA

CRNOGLAVA GRMUŠA

GRMUŠA PJENICA                 KRALJIĆ

SIVA MUHARICA

SVRAČAK                                                  KOS

CRVENDAČ
Izvor: ptice.info

Evo, ovo su „susjedi koji ne daju spavati“. Sada smo ih sve vidjeli i mogli bismo ih  prepoznati u prirodi.

f) Saznali smo iz priče da se radnja događa u proljetno juto u blizini spisateljičine kuće.
  Znamo i  susjede kao i sve što se događalo tog jutra opisanog u priči. Uzmi sada pisanku i zabilježi plan ploče u nju:

PLAN PLOČE:

Susjedi koji mi ne daju spavati

Vera Zemunić

Tema: proljetno, jutarnje buđenje

Likovi: spisateljica i njezini susjedi – ptice

Događaji u priči:

1. Buđenje uz pjev ptica

2. Spisateljica na balkonu pozdravlja ptice

3. Ptičji razgovor

4. Spisateljica bilježi razgovor družine

5. Kod šumske sove

6. Bez odgovora

g) U tekstu je koji je pred tobom nalazi se  ptičji razgovor. Tvoj  je zadatak da ga sada pročitaš
    i prevedeš.

O čemu bi ptice mogle razgovarati u proljetno jutro? Uopće ne sumnjam u tvoj prijevod.
    Djeca najbolje razumiju životinje i ono što one misle i osjećaju.

Tekst prevedi u pisanku. Već sada se radujem čitanju tvoga prijevoda! Sretno!!

To bi bilo sve!

Sretan vam Praznika rada u igri i radosti. Do ponedjeljka mislim na vas i sve vas grlim.

objavio: Sanja Hozmec   datum: 29. 4. 2020.