KUTAK ZA UČENIKE

4.5.ponedjeljak

Jutreko divni moji,

nakon produženog vikenda opet smo zajedno, makar i ovako. Nadam se da ste se odmorili, družili a vidim da ste bili i vrijedni u izradi plakata i prezentacija koje ćete mi danas poslati na pregled a u toku dva tri dana ćete dobiti i ocjene iz toga rada.

Sada krećemo u novi tjedan.

1. Sat razrednika - Majčin dan

Svake godine 2. nedjelju u svibnju obilježavamo Majčin dan. Sretni smo što ih imamo i da im možemo izrazit iljubav i pažnju svakoga dana.

Nekako ćete u tišini i u tajnosti pokušati za njih napraviti čestitku koju ćete im pokloniti uz zagrljaj i poljupce u nedjelju.

Iz slike je vidljivo što ti treba za izradu i kako napraviti. Nije ni važno hoće li biti takva ili ti imaš svoju ideju. Bitno je da iznenadiš mamu. Pazi na pisanje čestitke. Ona mora biti uredna, točna, pisana penkalom i s ljubavlju.heart

Nadam se da će se svidjeti mami. Uživaj!

2. Hrvatski jezik - Opis ptice

Prisjeti se teksta od četvrtka - Susjedi koji mi ne daju mira. Tamo si upoznao mnoge ptice a sigurno ih imaš i u svome dvorištu ili u tvojoj blizini.

1. Pred tobom su dvije pitalice. Pročitaj ih i pogodi rješenje!

Gosti dođu u proljeće, a odu u jesen.  ______________

Dugi kljun i duge noge, naći ćeš me blizu vode. ____________

1. Zadatak je bio više nego lagan, zar ne? Promotri fotografiju rode.

1. Usmeno opiši fotografiju. Veličina, oblik tijela, čime je tijelo prekriveno, boje, oblik i    duljina kljuna i nogu, boje, sve što zapaziš na fotografiji.

1. Znamo da je roda ptica selica! Odakle stiže u naše krajeve, gdje boravi kad se vrati k nama? Što znaš o rodinu gnijezdu? Čime se hrani i zašto rado boravi uz vodu?

1. Odgovori sam/ sama sebi na ova i slična pitanja. Ukoliko imaš nejasnoća, istraži pomoću interneta ili knjiga koje možda imaš kod kuće sve o rodama.

1. Kad budeš spreman/ spremna, evo tvog današnjeg zadatka!
    Danas opisuješ rodu prema planu opisa koji već dobro znaš, no ponovimo!

OPIS = UVOD – koga ili što opisuješ

GLAVNI DIO – vanjski izgled, veličina, tijelo, perje, mjesto gdej se obično nalazi, osobine

ZAVRŠETAK – tvoj stav (odnos) prema opisanom,osjećaji, doživljaj...

Sjeti se da se kod opisa treba držati teme, opis treba biti kompozicijski utemeljen (uvod, glavni i završni dio), originalan (zanimljivo i kreativno osmišljen i napisan), uredno napisan (čitljiv), pravopisno točan (bez pravopisnih pogrešaka – veliko slovo, Č, Ć, IJE, JE…)

1. Rodu možeš opisati na stvaran ili slikovit način –mi ćemo danas opisivati slikovito

2. - koristimo svoje osjećaje, doživljaje, usporedbe, puno pridjeva.

3. Priroda i društvo Život biljke

Život biljke

Pogledaj video:

Sjeti se važnost životnih uvjeta kada ste sadili svoju biljčicu graha. Što je sve potrebno za zdravi rast biljke?

Danas ćemo naučiti sve o životu biljke pod nazivom ŽIVOT BILJKE.

Pročitaj kratak tekst u Udžbeniku na stranici 32. i 33. i imenuj biljke na fotografijama.

Ovo prepiši u bilježnicu: Naslov ŽIVOT BILJKE

Za rast i razvoj biljkama su potrebni:

voda,

zrak,

tlo i

Sunčeva toplina i svjetlost.

Biljke su živa bića.

ŽITARICE

POVRĆE

VOĆE

INDUSTRIJSKO

BILJE

kukuruz

pšenica

raž

krumpir

mrkva

kelj

jabuka

kruška

šljiva

suncokret

šećerna repa

uljana repica

Odigraj kratku igru i ponovi svoje znanje - nije teško!

Život biljke

ZADAĆA: RB 50..- Izvedi pokus - u vodu možeš dodati tintu - ako želiš!

i  str. 52. i 53.

51. str. ne rješavaj taj smo pokus izveli u školi kada smo učili o uvjetima života.

4. TZK - opet plešemo ali uz vježbe-

Jedan me učenik iz našeg razreda (LT) zamolio i dao prijedlog za današnji sat tjelesnog. Nadam se da će vam biti zanimljivo kao što je i njemu bilo. Vidjela sam njegov video surprisesmileyyes.

Pokušajte:  Baby shark

5. DOD

Još jedna zagonetka u slici. Sjeti se igre Bum wink.

objavio: Sanja Hozmec   datum: 3. 5. 2020.